Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

ZIMA 2020 W JEDNYM OBRAZKU – AKTUALNY ZASIĘG POKRYWY ŚNIEŻNEJ

https://opom.pl/zima-2020-w-jednym-obrazku-aktualny-zasieg-pokrywy-snieznej/

Cała Zima w Europie na ogół upływa pod znakiem dodatnich anomalii temperatur, co nie sprzyja występowaniu pokrywy śnieżnej poza obszarami podgórskimi oraz górskimi. Styczeń w Polsce minął pod wpływem temperatur powyżej normy: Południe kraju – średnio 2,5°C , północny wschód polski nawet do 5°C powyżej normy wieloletniej!
Aktualnie najwięcej śniegu w kraju znajduje się w Tatrach, a dokładnie na Kasprowym Wierchu – 190 cm, co stanowi raczej uśredniony wynik w ostatnich latach.
Sudety zmagają się w tym roku z wyjątkowo mało śnieżną zimą co pokazuje fakt iż aktualnie na Śnieżce leży zaledwie 74 cm śniegu, dla porównania w tym samym okresie w poprzednim roku notowano do 228 cm!
Zdecydowanie najwięcej śniegu znajduje się aktualnie w Alpach, gdzie aktualnie pokrywa śnieżna w większości obszarów górskich przekracza 200 cm śniegu, a nawet miejscowo osiąga 400 cm śniegu(Austria Solden 370cm, Włochy Pontedilegno-Tonale 400 cm, Francja La Plagne 305 cm).
Warto również wspomnieć o Turcji, która mimo położenia w znacznie cieplejszym klimacie, pokrywa śnieżna jest notowana na nadzwycza dużym obszarze. Północne wybrzeże Turcji zmagało się w ostatnich dniach z licznymi śnieżycami konwekcyjnymi związanymi z czarnomorskim „efektem morza”, co spowodowało znaczny przyrost pokrywy śnieżnej.
Niestety ale na tą chwile nic nie wskazuje na to aby zasięg pokrywy śnieżnej miał na terenie Europy czy naszego kraju się zwiększyć.Wyliczenia modeli sezonowych oraz długoterminowych nie wskazują na możliwość bardziej długotrwałego zawitania zimy do Polski jak i również do większej części Europy.Wszystko wskazuje na to, że najbliższe tygodnie miną na ogół pod znakiem temperatur znacznie powyżej normy.

Grafika: CBK PAN – aktualny zasięg pokrywy śnieżnej na terenie Europy.

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C