Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

Tornado w Joplin – 9 lat od tragicznych wydarzeń.

https://opom.pl/tornado-w-joplin-9-lat-od-tragicznych-wydarzen/

Średnio co roku w Stanach Zjednoczonych tworzy się około 700–1200 tornad (Joanna Burdzy-Prace i Studia Geograficzne UW). Zdecydowana większość z nich to tornada klasyfikowane o sile EF-0/EF-1 oraz EF-2, ale pojawiają się również tornada o sile niszczącej z prędkością wiatru przekraczającą 300 km/h. Dziś na naszych łamach kilka zdań chcielibyśmy poświęcić opisując tornado w Joplin EF5. Właśnie dziś mija 9 lat od tych tragicznych wydarzeń.

22 maja 2011 roku jedno z najgroźniejszych tornad w historii Stanów Zjednoczonych uderzyło w Joplin, w stanie Missouri zabijając co najmniej 159 osób i raniąc ponad 1000. Było pierwszym od 1953 roku (Flint, stan Michigan) tornadem po przejściu którego było tak dużo rannych. Pas zniszczeń liczył 35 kilometrów długości i 1,6 kilometra szerokości. Pas w którym tornado miało największą siłę miał nieco poniżej 10 kilometrów długości. Oszacowano je jako tornado o sile EF-5 w skali Fujita, z maksymalnym wiatrem powyżej 300 km/h . Tornado w Joplin dotknęło znaczną część miasta (około 50 000 mieszkańców, gęstość zaludnienia blisko 700 osób na km2). Aby uzyskać ocenę EF-5 dla tornada, zespół zajmujący się badaniem szkód NWS (National Weather Service) poświęcił kilka dni na oględziny zniszczeń i kilka kolejnych dni na spotkania z inżynierami budownictwa z różnych organizacji rządowych oraz poza rządowych. Ocena EF-5 została osiągnięta głównie przez oględziny bezpośrednio w Joplin. Zniszczeniu uległo około 7 tysięcy pojazdów o różnych rozmiarach i masie. Jako ciekawostkę można podać, że wielu właścicieli swoje pojazdy znajdowało do 200 metrów od miejsca, w którym te pojazdy zostawiało, a część z nich dosłownie była owinięta wokół drzew. Dużą uwagę zwracano na uszkodzoną konstrukcję szpitala Mercy w Joplin co pozwalało na oszacowanie, że wiatr w tym obszarze musiał osiągnąć prędkość znacznie powyżej 300 km/h aby doprowadzić do tak rozległych zniszczeń w konstrukcji budynku. Zniszczony został również helikopter lotniczego pogotowia, który został zdmuchnięty ze szpitalnego dachu. Ramy drewna z większości domów rozpadły się na małe kawałki. Spowodowało to tysiące śmiertelnych pocisków. Wiele otwartych pól było przykrytych deskami, kończynami, gałązkami i innymi materiałami, w tym stalowymi belkami i ogrodzeniem, które były głęboko osadzone w ziemi. Uszkodzeniu uległo ponad 900 domów oraz co najmniej 500 budynków gospodarczych. Całkowity bilans zniszczeń opiewa na kwotę prawie 3 miliardów dolarów co stawia tornado w Joplin na pierwszym miejscu biorąc pod uwagę przypadek pojedynczego tornada i straty jakie wystąpiły po jego przejściu.

Większość mieszkańców Joplin nie podjęła natychmiast działań ochronnych po otrzymaniu pierwszej informacji o ryzyku. Według raportu NWS pierwsze syreny informujące o możliwości pojawienia się silnych wiatrów zostały uruchomione na około 30-35 minut przed uderzeniem tornada w miasto. Kolejny alarm uruchomiono na 20 minut przed, dodatkowo Nationat Weather Service poprzez radio, telewizję oraz internet informowało i niebezpiecznych warunkach tego dnia dla części stanu Kansas oraz Missouri. Mieszkańcy zdecydowali się jednak na dalszą ocenę ryzyka, czekając i aktywnie poszukując dodatkowych informacji. Mike Smith w swojej książce „When the sirens were silent” pisze, że liczba ofiar po przejściu tornada jest przede wszystkim wynikiem bardzo dużej siły tego zjawiska co jest oczywiste, ale wskazuje też na inny istotny w jego ocenie powód. Twierdzi, że podstawowym problemem było to iż w większości miast Stanów Zjednoczonych syreny są zbyt często odtwarzane. Czasami brzmią w całym hrabstwie jako ostrzeżenie przed tornadami, które obejmuje tylko kawałek tego hrabstwa, a czasami w przypadku innych zjawisk burzowych, takich jak duży grad lub silne wiatry prostoliniowe (nie związane z tornadami). Wspomina również, że mieszkańcy Joplin tego dnia otrzymywali dużo róznych komunikatów, a jeszcze wcześniej wielokrotnie zdarzało się, że alarmy były fałszywe dlatego w jego ocenie, ludzie przez nieodpowiednie używanie syren zignorowali bądź szukali dodatkowych źródeł informacji przez co w porę nie zdążyli zapewnić sobie schronienia. Tego dnia dużą rolę w ostrzeganiu społecznej ludności odegrał łowca burz Jeff Piotrowski, który wspólnie ze swoją żoną Kathryn prowadzili działania terenowe na obszarach objętych najsilniejszymi burzami. To Jeff Piotrowski jako pierwszy zaczął przekazywać do mediów oraz lokalnej policji informacje o tym, że obserwuje bardzo silną superkomórkę burzową, która zdolna jest wygenerować niszczące tornado. Od początku do końca działań Jeff na bieżąco przekazywał informacje służbom, po przejściu tornada brał również udział w akcji ratunkowej, w Joplin.
Tornado z Joplin zajmuje 7 miejsce w klasyfikacji najtragiczniejszych tornad w historii USA, pozostałe 6 to:

1. Tornado w trzech stanach Missouri, Indiana, Illinois z 18.03.1925-695 ofiar
2. Natchez, Mississippi z 06.05.1840-317 ofiar
3. St. Louis, Missouri z 27.05.1896-255 ofiar
4. Tupelo, Mississippi z 05.04.1936-216 ofiar
5. Gainesville, Georgia z 06.04.1936-203 ofiary
6. Woodward, Oklahoma z 09.04.1947-181 ofiar

Bez wątpienia tornado EF5 w Joplin zapisało się na stałe, na kartkach meteorologicznej historii Stanów Zjednoczonych. Dziś nie jesteśmy w stanie stwierdzić ile istnień ludzkich udało by się uratować gdyby mieszkańcy Joplin odpowiednio wcześnie znaleźli schornienie, ale tragiczne doświadczenia z 22 maja 2011 wywołały w USA dyskusję na temat systemów ostrzegania. Część hrabstw zrezygnowała z ostrzegania syrenami przed innymi zjawiskami niż tornada uwżając, że w przyszłości może to zmniejszyć ilość ofiar. Inni uważają, że nawet najlepsze systemy i najszybsze prognozy nie wystarczą w starciu z tak potężnymi tornadami jak te z Joplin, które dziś dla Was opisaliśmy. Pewne jest natomiast jedno. Każda, nawet najmniejsza inicjatywa mająca na celu wczesne ostrzeganie, badanie burz, wydawanie ostrzeżeń meteorologicznych jest godna pochwały. Takie działania w każdym kraju, na różnych obszarach ma na celu przede wszystkim ratowanie życia ludzkiego. Czasem wobec sił natury jesteśmy bezsilni i nie zabezpieczymy swoich dóbr materialnych, ale wiedząc wcześniej, możemy zachować coś najcenniejszego-swoje życie.

W Polsce tornada występują stosunkowo rzadko. W dalszym ciągu, w naszym kraju nie opracowano sprawnego systemu, którym mieszkańcy informowani są o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Po tragedii w Suszku, w 2017 roku władze postanowiły przy Rządowym Centrum Bezpieczeństwa powołanym w 2007 roku stworzyć system ostrzeżeń. Po 6 miesiącach pilotażu w grudniu 2018 uruchomionu system AlertRCB, który za zadanie ma informować mieszkańców naszego kraju o zagrożeniach. Dotychczasowe funkcjonowanie systemu w trakcie trwania dynamicznej pogody ocenić należy jako średnio dobre. Zdarza się, że smsy docierają za późno, bądź są wysyłane przy braku warunków do powstawania silnych burz. Oczywiście należy wziąć pod uwagę problemy techniczne, które czasami występują, a które mogą wpłynąć na szybkość dotarcia smsa do odbiorcy. Być może również poprawi się jakość wysyłanych informacji o zagrożeniach. System jest w Polsce czymś nowym i na pewno nie należy go przekreślać na starcie, ale warto obserwować rozwój AlertRCB i składać do niego swoje uwagi. Obecnie niestety organizacje rządowe nie biorą pod uwagę głosu stowarzyszeń skupiających wokół siebie ludzi związanych z meteorologią, a w mojej ocenie Ci mogliby wnieść trochę swojego doświadczenia przy pracy nad tym systemem. W roku 2019 pojawiły się informacje, że nieco więcej pracy ma być wykonywane wspólnie ze stowarzyszeniami działającymi w kraju na rzecz wczesnego ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami burzowymi. Miejmy nadzieję, że uda się wypracować system, który będzie działał sprawnie i szybko. Dla dobra nas wszystkich.

Źródła informacji:
wikipedia.en
https://www.mprnews.org/story/2011/09/21/joplin-tornado-report-did-optimisim-bias-kill
https://www.weather.gov/media/publications/assessments/Joplin_tornado.pdf
https://www.kansascity.com/news/special-reports/joplin/article78154942.html
https://rcb.gov.pl/alert-rcb-dotychczasowe-doswiadczenia/

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C