Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

OCIEPLENIE NA WEEKEND. PO OCIEPLENIU ŚNIEŻYCE I GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY

https://opom.pl/ocieplenie-na-weekend-po-ociepleniu-sniezyce-i-gwaltowna-zmiana-pogody/

Nadchodzący weekend przyniesie nam chwilowe ocieplenie po okresie chłodniejszych dni bieżącego tygodnia. Według symulacji różnych modeli pogodowych, pierwsze temperatury w granicach 20 stopni na plusie notować będziemy już od piątku 8 maja, ale obszar ich oddziaływania ograniczyć się może jedynie do ściany zachodniej naszego kraju. W sobotę powinno zrobić się cieplej już w całym kraju i na przeważającym obszarze Polski słupki rtęci mogą wskazać około 20 °C, najcieplej ponownie na zachodzie 25 °C. Niedziela z bardzo podobnymi temperaturami.

Chwilowy napływ ciepłego powietrza na przeważającym obszarze kraju zakończy się w niedzielny wieczór kiedy to chłodny front atmosferyczny i napływające z północy zimne powietrze będzie obejmować coraz większe obszary Polski. W niedzielny wieczór oraz pierwszą część nocy możliwe będą burze na południu (lokalnie intensywność zjawisk może być duża).

Poniedziałek na obszarze kraju wstępnie rysuje się jako bardzo dynamiczny. W wyniku przechodzenia frontu chłodnego i wypierania ciepłego powietrza dalej w kierunku południowo-wschodnim, na obszarze kraju widoczny jest bardzo duży kontrast termiczny, lokalnie sięgający 18-20 °C. Wypieraniu ciepłych mas powietrza mogą towarzyszyć silne burze, ale obszar ich występowania może się ograniczyć do bardzo wąskiego pasa w południowo-wschodnich regionach kraju. Szczególnie warte uwagi są prognozy dotyczące opadów śniegu, które w poniedziałek oraz w noc z poniedziałku na wtorek mogą objąć pas południowy, południowo-wschodni oraz częściowo wschodni naszego kraju niosąc sumy opadowe przekraczające 10 cm, a w przypadku pojawiania się śnieżyc konwekcyjnych zdecydowanie więcej!

prognozowane sumy opadów śniegu przez model GFS na dzień 11/12.05.2020

Kolejne informacje podamy wkrótce. Warto już teraz zabezpieczyć w miarę możliwości swoje uprawy. Opady mokrego śniegu wraz z przymrozkami mogą doprowadzić do wielu zniszczeń tych upraw.

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C