Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

NAPŁYW CIEPŁEGO POWIETRZA

https://opom.pl/naplyw-cieplego-powietrza/

W pobliżu Islandii znajduje się niż UTA, który według prognoz w piątek znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy. Prognozy na piątek wskazują na porywy wiatru sięgające w górach i na wybrzeżu nawet ponad 180-200 km/h. Ciśnienie w środku cyklonu może spaść do poniżej 920 hPa.
Tak głęboki niż w rejonie Islandii współpracując z wałem wyżowym na południu Europy zaciągnie najpierw do zachodniej a w niedzielę i poniedziałek również do Środkowej Europy bardzo ciepłe powietrze.

Przepływ powietrza z południowego zachodu zaowocuje wiatr fen w Sudetach i wiatr halny w Tatrach, jednakże trudno dziś wskazać prędkość z jaką wiatr będzie wiać.

Znacznie prościej jest z wyliczeniami temperatury.
W najzimniejszym miejscu kraju, jakim będzie granica Polski z Kaliningradem zarówno w niedzielę jak i poniedziałek w godzinach popołudniowych temperatura powinna podnieść się do 10 stopni powyżej zera. W głębi kraju słupki rtęci z łatwością będa w stanie osiągnąć 11-13 stopni.
Najwyższe wartości na termometrach odnotujemy w niedzielę na Podhalu oraz na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, zaś w poniedziałek i wtorek na Podhalu oraz na Podkarpaciu.
Na dzień dzisiejszy wydaje się, że temperatura podskoczy do 15 stopni powyżej zera a lokalnie na pogórzu niewykluczone nawet 17-18 stopni.
Bywało jednak znacznie cieplej. Lutowy rekord ciepła jaki padł w 25.02 1990 roku w Nowym Sączu wynoszący 21,4 stopnia Celsjusza nie powinien zostać zagrożony.
Ochłodzenie najprawdopodobniej nastąpi w przyszły wtorek na zachodzie i w środę na wschodzie kraju.

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C