Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

NA SYBERII CIEPLEJ NIŻ W POLSCE!

https://opom.pl/na-syberii-cieplej-niz-w-polsce/

Na pograniczu Kraju Ałtajskiego i Krasnojarskiego w południowej Rosji od tygodnia stacjonuje potężny wyż z ciśnieniem oscylującym w pobliżu 1025-1035 hPa. Dla odmiany w rejonie Pakistanu osadził się układ niskiego ciśnienia, który współpracując w wyżej wymienionym wyżem sprowadza nad Kazachstan i środkową Rosję bardzo ciepłe powietrze. W piątek w najcieplejszym momencie dnia u wybrzeży Morza Arktycznego temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza. W głębi lądu Rosjanie mają prawdziwe lato. Każdego dnia słupki rtęci na termometrach wzrastają do 24-28 stopni. W Kazachstanie zadomowiły się pierwsze w tym roku upały.

Trwałość układów barycznych związana jest z blokadą nad Atlantykiem. Gdyby Ocean Atlantycki produkował głębokie niże, to te z łatwością przedzierałyby się nad Rosję przepędzając Wyż Azjatycki, który na dobrą sprawę swoje stery nad tą częścią kontynentu powinien sprawować w okresie zimowym.

Tymczasem w okolicy Islandii narodził się wyż o imieniu Quirinius. W najbliższym czasie będzie on współpracował z niżem Skandynawskim sprowadzając nad zachodnią Europę arktyczne masy powietrza, które obecnie znajdują się w okolicy Islandii i tylko czekają aby ruszyć na południowy wschód. To ten wyż będzie odpowiedzialny za zimne Ogrodniki, które mają przyjść do naszego kraju już w przyszłym tygodniu.

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C