Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

GDYBY CALARASI LEŻAŁO W POLSCE. MROŹNA ROSJA I ŚNIEŻNE WŁOCHY

https://opom.pl/gdyby-calarasi-lezalo-w-polsce-mrozna-rosja-i-sniezne-wlochy/

Szósty dzień listopada przyniósł trochę rewelacji pogodowych, a pierwsze informacje, które warto podać to temperatury jakie dziś notowano na południu Europy.

W Rumuńskim Calarasi termometry wskazywały dziś powyżej 26 °C. Do rekordu listopada nie zabrakło jakichś kosmicznych wartości, bo ledwie 4 °C, ale jednak finalnie się nie udało.

Co, więc gdyby Calarasi leżało w Polsce? Polana, niewielka wieś w powiecie bieszczadzkim straciłaby rekord dla listopada, który od 2018 roku wynosi 26.2 °C.

Jako ciekawostkę można dodać, że Polana rekord z roku 2018 ustanowiła 5 listopada, pobijając wcześniejszy 24.6 °C z 3 listopada tego samego roku.

Druga ciekawostka – jeden z modeli wyliczając temperatury dla Calarasi pomylił się tylko o 0.5 stopnia.

Dużo czy mało?

W Rosji po raz pierwszy w tym roku temperatury spadły poniżej -40 °C. Mówimy oczywiście o obszarach Syberii, na których nie jest to żadną anomalią (gdyby ktoś myślami wracał do zimy trzydziestolecia).

Takie temperatury odnotowano w położonym na wschodzie Rosji Yarol‚in, a nie wiele mniej, bo od -35 °C do -38 °C na północny-wschód od tego obszaru.

W najbliższych dniach może być nieco cieplej, ale ciepłe kurtki na pewno się przydadzą.

Na koniec Włochy, które wczoraj i dziś w pięknej zimowej szacie z obfitymi opadami śniegu w górach. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu leży i kolejne odsłony modeli nie mówią o tym, że przestanie padać tak więc narty w dłoń i w Alpy!

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C