Dolnośląska pogoda
Dolnośląska pogoda

Chwilowy epizod „zimowy”, za kilka dni powrót wiosny.

https://opom.pl/chwilowy-powrot-zimy-za-kilka-dni-powrot-wiosny/

Zima na chwilę chce o sobie przypomnieć i robi to podobnie jak w ostatnich latach – już w czasie astronomicznej i meteorologicznej wiosny.

Na niektórych obszarach kraju (głównie w centrum) pojawiła się dziś pokrywa śnieżna na terenach nizinnych i gdzieniegdzie jest szansa, że się utrzyma także nocą, ponieważ temperatury powyżej zera utrzymywać się będą tylko przez kilka godzin i miejscami nie osiągną większych wartości niż 1-3°C. W drugiej części dnia opady śniegu pojawią się także w Polsce południowo-wschodniej i tutaj jest szansa, że cienka pokrywa śnieżna utrzyma się kilkanaście godzin na terenach nizinno-wyżynnych.

Jako, że do ciepła jest bardzo łatwo się przyzwyczaić to większość z Was zastanawia się, kiedy znów termometry pokażą kilkanaście stopni Celsjusza powyżej zera. Na takie temperatury musimy poczekać kilka dni. Najbliższe 3-4 doby zapowiadają się z mrozem (lokalnie dosyć sporym) w ciągu nocy na przeważającym obszarze kraju oraz z wartościami od 0-1°C do 4-5°C w dzień. Odczucie chłodu będzie potęgował głównie północno-wschodni wiatr, który szczególnie za dnia będzie powiewał w umiarkowaną siłą. Wyjątkiem może być północno-zachodnia Polska z temperaturami do 6-7°C. Taka sytuacja pogodowa będzie spowodowana obecnością dosyć silnego wyżu tuż na północ od naszego kraju, który powoli będzie słabł i odsuwał się w kierunku północno-wschodnim. Dzięki jemu jednak będziemy mieć dużo pogodnego nieba (choć niewykluczone są okresy z większym zachmurzeniem) i praktycznie bez opadów w ciągu kilku dni – te mogą się pojawić w formie przelotnej w górach oraz na terenach podgórskich.

Coraz cieplej zacznie się robić w okolicach 26 marca, wtedy być może zostanie przekroczone na pewnym obszarze kraju 10°C, osiągając lokalnie 12°C. Noc z 26 na 27 marca może być pierwszą, gdzie niemal w całej Polsce nie zanotujemy przymrozków. Następne dni wyglądają optymistycznie – wyraźnie cieplejsze noce, a w dzień 10-15°C, a miejscami być może do 17-18°C. Pojawią się także opady, choć nie będą to duże wartości – od 0/1 mm do 10 mm, w górach być może trochę więcej. Jako, że są to prognozy na ok. Tydzień i więcej do przodu sytuacja może się jeszcze zmienić, ale modele są dosyć zgodne ze sobą i stabilnie od kilku dni pokazują taki scenariusz pogodowy, więc szanse na jego zrealizowanie są relatywnie całkiem spore.

Czy będzie to definitywne zakończenie zimy? Pogoda w ostatnich latach potrafiła nas zaskakiwać białymi Świętami Wielkiej Nocy i krótkimi akcentami zimowymi w połowie kwietnia. Na tę chwilę nie zanosi się na to, wiosna powinna zadomowić się na dobre, przynosząc z reguły temperatury maksymalne na poziomie kilkunastu stopni. Być może lokalnie pojawią się jeszcze nocne przymrozki, ale nie powinny to być wartości podobne do tych, które czekają nas w nadchodzących nocach.

Grafiki: Symulacja temperatury wg. modelu GEM na noc 25.03.2020 Godz. 03:00 – wxcharts.com .

Opracowanie: Łukasz Jaśkiewicz

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Komentarze

Jelenia Góra°CLublin°C
Suwałki°CŚwinoujście°C
Zielona Góra°C Wrocław°C
Warszawa°C Zakopane°C